Tři úhly a jeden fraktál aneb jak si vyhrát s 3D – nastavení „pitch“

Teď se koukněme spíš na technickou stránku těchto obrazů, a koncepci nechme pro dnešek stranou. Všechny svoje fraktály tvořím v programu Apophysis, aktuálně nejvíc využívám verzi 7X, která podporuje mimo jiné také 3D efekty. Těch se dá docílit různým nastavením, což si ukážeme na následujícím fraktálu, který jsem vytvořila postupně v 3 různých verzích. Každá vypadá jinak, ale po stránce parametrů jedná se v zásadě o jeden a ten samý obraz. Věřím, že článek zaujme i laiky, neboť můžete nahlédnout pod pokličku procesu, kterým jsem vytvořila tyto 3 kousky.

Fireflies Gathering

Fireflies Gathering
Chcete mě do pokoje? Tisky k zakoupení zde.

Fireflies Gathering - 3D nastavení

Fireflies gathering vznikl v pořadí jako druhý z celé trojice, v roce 2014. Jedná se o poměrně typickou 3D květinu s několika nezvyklými detaily jako je pyl vytvořený crackle variací a drobné kvítky vytvořené spherical variací.

Klíčové nastavení 3D efektu zde spočívá v políčku Pitch v sekci adjustment, které upravuje úhel pohledu kamery. Tady jsem ho nastavila na 65, proto květinu vidíme pěkně ve 3 dimezních. Optimální úhel je cca 35-65, při nižším nastavení už bývá fraktál poměrně „placatý“ a vyšší než 65 někdy způsobí, že toho z fraktálu nebude moc vidět.

Nemůžu však tvrdit, že tohle nastavení funguje paušálně na každý fraktál, samotný základ musí tvořit vrstvy s variacemi, které podporují 3D nastavení. Bez toho si můžete upravovat pitch horem dolem a fraktál 3D nebude. Níže vidíte v editoru, jak bývá označena podpora 3D – hned vedle názvu variace.

3D označení

 

Dreaming of rebirth

Dreaming of Rebirth
Chcete mě do pokoje? Tisky k zakoupení zde.

Dreaming of Rebirth

Zde v nastavení vidíte, že pitch má hodnotu 90. Jedná se o poměrně extrémní číslo, které nepřináší tak často hezké výsledky. V tomto případě si mi však výjimečně hodilo, neboť jsem díky němu nahlédla na klasickou květinu z nezvyklého úhlu, čímž jsem vytvořila velice originální kousek. Dreaming of Rebirth vznikl jako první v této sérii již v roce 2013, další 2 jsem vytvořila až o téměř celý rok později.

 

Center of the Universe

Center of the Universe
Chcete mě do pokoje? Tisky k zakoupení zde.

3Dsettings2

Poslední ze série 3 fraktálů už není 3D, jak vidíte podle nulové hodnoty pitch, nicméně zde využívám i jiná nastavení, která mohou dopomoci k 3D efektu i bez použití nastavení pitch. Zde se jedná primárně o nastavení Depth Blur, které (jak název napovídá) ovládá hloubku ostrosti. Zde jsem nastavila pouze nízkou hodnotu 0.1, což způsobilo rozostření minimální části vzoru. S vyšší hodnotou by došlo k rozostření větší části, a hloubka ostrosti byla by tedy výraznější.

Za zmínku stojí také hodnota „Yaw“, která funguje obdobně jako „Rotation“ – a sice rotuje pohled kamery na vzor. Na rozdíl od klasické rotation se orientuje v závislosti na pitch, tím pádem si můžeme díky pomocí prohlédnout 3D fraktál ze všech stran. K ostatním nastavením se vrátím v jiném článku.

Jak vidíte, nastavit pitch je poměrně jednoduchou záležitostí, avšak se zároveň jedná o velmi mocný nástroj. Příklady mých fraktálů ilustrují fakt, že jeden obraz lze dramaticky proměnit pouze tímto jediným nastavením, a to jsme se nedostali ani k srdci fraktálování – k samotným variacím.

Napište komentář

Přidejte první komentář na tento příspěvek!

Notifikace
avatar
wpDiscuz